רבי מאיר יוסף רובין מקערעסטיר זיע"א הי"ד ט"ו סיון תש"ד

תולדות וסיפורי צדיקים וחסידים

די אחראים: אחראי, גבאי ביהמד

אוועטאר
הילולא דצדיקיא
שר האלף
תגובות: 1514
זיך איינגעשריבען אום: מיטוואך אוקטובער 22, 2014 11:40 am
לאקאציע: באהלי צדיקים

רבי מאיר יוסף רובין מקערעסטיר זיע"א הי"ד ט"ו סיון תש"ד

תגובהדורך הילולא דצדיקיא » דינסטאג יוני 21, 2016 11:45 am

הרה"ק רבי מאיר יוסף רובין מקערעסטיר זיע"א
בן הרה"ק רבי ברוך מבריזדאוויץ זיע"א
נלב"ע ט"ו סיון תש"ד

רבינו הרה"ק רבי מאיר יוסף רובין, מקערעסטיר זיע"א הי"ד נולד בשנת תרנ"ט בעיר בריזדאוויץ שבמדינת גאליציה, לאביו הרה"ק רבי ברוך רובין אבדק"ק בריזדאוויץ זיע"א, בן הרה"ק רבי מאיר מגלאגוב זיע"א (חתן הרה"ק רבי יוסף מדאמבראווא זיע"א נכד הרה"ק מקאזניץ והרה"ק מליזענסק זיע"א) בן הרה"ק רבי מנחם מענדיל מגלאגוב זיע"א (חתן הרה"ק רבי מאיר מאפטא בעל אור לשמים זיע"א) בן הרה"ק רבי אשר ישעי' מראפשיץ זיע"א (חתן הרה"ק רבי נפתלי צבי מראפשיץ זיע"א בן הרה"ק רבי מנחם מענדיל מלינסק זיע"א)
ולאמו הרבנית הצדיקת מרת שרה שלאמצא ע"ה בת הרה"ק רבי מנחם מענדל מזידיטשוב זי"ע (חתן הרה"ק רבי חיים אברהם ממיקאלייב) בן הרה"ק רבי יצחק אייזיק מזידיטשויב זיע"א בן הרה"ק רבי ישכר בעריש מזידיטשויב זיע"א בן הרה"ק רבי יצחק אייזיק מכפר סאפרין זיע"א.

בינקותו ינק רבינו תורה מאביו הגדול מבריזדאוויץ זיע"א. וכן למד אצל רבו הגאון הגדול רבי מרדכי ליב ווינקלער זצ"ל אבדק"ק ה'מאד בעל לבושי מרדכי.

ביום ד' פרשת תולדות ב' כסליו תרע"ט נשא רבינו את זו' הרבנית הצדיקת מרת רבקה צירל בת הרה"ק רבי אברהם מקערעסטיר, שהיה בנו וממלא מקומו של אביו הצה"ק רבי ישעי'לע מקערעסטיר זי"ע, החתונה התקיימה בעיר קערעסטיר.

רבינו הוסמך להוראה מגאוני וצדיקי דורו, ובמיוחד מהגה"צ רבי מרדכי ליב ווינקלער זצ"ל אבדק"ק ה'מאד בעל לבושי מרדכי.

במשך שש שנים היה סמוך על שולחן חותנו זקינו הרה"ק רבי ישעי'לע והתבשם מאור צדקתו וקדושתו אשר הראה לו חיבה יתירה וזכה אצלו לקרבה מרובה.

לפני הסתלקותו של הרה"ק רבי ישעי'לע הבחינו שחזה ברוח קדשו שבנו רבי אברהמ'לע לא יאריך ימים על ממלכתו, על כן סמך את ידיו על נכדו אהוב נפשו, שברבות הימים ימלא את מקומו וימשיך את דרכו בקודש.

הנהגתו של הרה"ק רבי אברהמ'לע נמשך רק כ"ב חדשים מיום ג' אייר תרפ"ה ועד לח"י אדר א' תרפ"ז, כאשר לפני פטירתו הביא את רצון קדשו שחתנו אהובו כבנו רבינו זיע"א ימלא את מקומו, וימשיך את הנהגת שושילתא קדישא בית קערעסטיר, והנהגת קדשו נמשך י"ז שנה עד שגורשו היהודים מקערעסטיר, והובלו לאושוויץ שם נעקד על קדושת השם.

ידידות גדולה שרתה בין רבינו לבין צדיקי דורו, וביניהם הרה"ק רבי שלום אליעזר מראצפערט זיע"א, הרה"ק האור מלא מקאסאן זיע"א, וכן הרה"ק רבי אלימלך מטאהש זיע"א, אשר כאשר השיא רבינו את בתו הראשונה הי"ד הגיע הרה"ק מהר"א מטאהש זיע"א לשמחת הנישואין ורקד שם מצוה טאנץ, כאשר הציגאר טחוב בפיו ומגבת על כתיפו, כך רקד ג' רבעי שעה בדביקות גדולה.

רבינו הגה בתורה ובעבודה יומם ולילה, ואף בהיותו מנהיג ישראל ותרוד בתרדות הציבור, לא מש מתוך האוהל ובכל רגע פנוי עמד ליד הסטנדר ולמד בתורת הנגלה והנסתר, וקרה שהיו מגיעים באמצע הלילה להזכיר לפניו רפואה וישועה, היו מוצאים אותו עומד ליד הסטנדר ולומד.

סיפר אחיינו הרה"ק רבי נחמן כהנא אדמו"ר מספינקא בני ברק (בן הרה"ק רבי צבי הירש אבדק"ק ספינקא זיע"א הי"ד שהיה חתן הרה"ק רבי ברוך מבריזדאוויץ זיע"א, וחתן דודו הרה"ק רבי יעקב ישראל ישורון רובין זיע"א מסוליצא) שהיה גאון ופוסק מובהק, שנישואיו התקיימו ביום ו' אלול, ורבינו – גיסו הגיע להשתתף בחתונה ונשאר כבר בצל אביו הק' לימים הנוראים, ומאז החתונה שלו ועד לשמחת תורה הספיקו לסיים כל חלק ב' מיורה דעה עם ביאורי החוות דעת, ועל כן החזיקו לרבו הראשון לבירור הלכות אלו.

כמו"כ נהג רבינו להימנע מעשיית מלאכה בערב ש"ק מזמן כניסת השבת בארץ ישראל, וכאשר אירע פעם שאיחרו להטמין תבשיל הצ'ולנט אחרי זמן כניסת השבת בארץ ישראל, החמיר על עצמו ולא אכל מהצ'ולנט.

רבינו נודע בהכנסת אורחים המפורסמת של בית קערעסטיר שהמשיך בזה הנהגת חותנו ואבי חותנו הק', ופעל ישועות בקרב ישראל, ורוח הקודש הופיע בבית מדרשו, סיפר הרה"ח ר' יהושע וויינשטאק ז"ל מקליינווארדיין שפעם שהה בצל רבינו על ראש השנה, למחרת ביום צום גדליה, כאשר עמד לחזור לביתו, נכנס אל הקודש פנימה לקבל ברכת פרידה, רבינו הושיט לו את ידו לשלום, ואמר לו: שב נא, ואביא לך כוס יי"ש ומידי דמזוני ותסעוד את לבך.
דבריו היו לפליאה בעיני ר' יהושע, ואמר לרבינו, הרי איני מרגיש שום חולשה, ולמה לי להפסיק התענית, אך רבינו הציע לו שנית להביא לו יי"ש ומזונות להשיב את נפשו, ברם ר' יהושע עמד על דעתו ולא רצה להפסיק התענית, אז אמר לו רבינו: א"כ אתן לך צידה לדרך, ומסר לו בקבוק יי"ש ומידי דמזוני, שיקחם אתו על הדרך.
ויהי באמצע הדרך, כאשר הגיע הרכבת לעיר נירעדהאז, הרגיש רבי יהושע חולשה גדולה, ואחזתו פתאום בולמוס האכילה, עד שנפל בחלשות, חבריו שנסעו עמו על הרכבת, שידעו שרבינו מסר לו צידה לדרך, הוציאו מיד בקבוק היי"ש מאמתחתו ושפכוהו לפיו, והשיבו בזה את נפשו.
כל זה חזה רבינו ברוח קדשו עוד לפני שיצא רבי יהושע לדרך, ועל כן הציע לו להפסיק התענית, אך בהיות שלא שמע לקולו, לזאת מסר לו צידה לדרך יי"ש, ומידי דמזוני, ובזה הצילו מסכנה גדולה.

רבי יהושע העשיל דוידויטש ז"ל היה שו"ב בעיר טאקאי (ואחרי המלחמה גר ברמת גן), סיפר שאביו ר' חיים היה השו"ב במישקאלץ, והיה לו אחות אשר בגיל י"ז קיבלה פתאום חום גבוה מאוד, ונחלתה במחלה קשה ושכבה על ערש דוי, הרופאים נתנו לה תרופות שונים אבל ללא הועיל, ומחלתה גברה עלי'ה, רבי יהושע העשיל נסע לבית הוריו לבקר את אחותו ולראות את מצבה, וראה שמצבה נואש, אז החליט ללכת לעיר להביא קונסוליה של רופאים, הרופא שטיפל בה זה כבר, ועוד שנים, וביחד בדקו אותה והתיעצו ביניהם והחליטו, שיש לה טיפוס בטן, וגם דלקת בקרום המח, אשר כל אחד מהם הוא סכנת נפשות, ושניהם ביחד אין כמעט סיכוי בדרך הטבע לשרוד, אז הלך לביה"ח והביא משם את הפרופסור הגדול ביותר שהיה יהודי, וגם הוא הסכים עם הרופאים, ועוד הוסיף שבעיניהם זה כבר אחר יאוש, ורק הקב"ה יכול לעזור לכם.
אז החליט שאע"פ שכבר מאוחר בלילה הוא לא ימתין עד למחר, אלא תיכף יצא לתחנת הרכבת לנסוע עם הרכבת שעמד לצאת אז לכיון קערעסטיר, ובנתיים הגיעו יהודים להיות ער ולשבת בביתם כי חשבו שזה כבר במצב של גסיסה, כאשר הגיע לבית רבינו ראה שאור דולק בבית ודפק בדלת ואמר רבי רבי בקול שקט, שאל רבינו מי שם? אז השיב לו ורבנו פתח לו את הדלת והכניסו, ומצא שרבינו עמד אז ליד הסטנדר ולמד במס' זבחים, ושאל לו, מה זה שבאת כל כך מאוחר בלילה? סיפר לו את מצב אחותו ושהרופאים אמרו נואש, והתחנן לפניו רבי רחמנות זה סכנת נפשות, אמר לו רבנו, מכיון שהגבאי כבר הלך לביתו, תכתוב אתה קוויטל (פתקא) ותתנו לי, תיכף כתב הקוויטל ומסרו לידי רבנו, רבנו קרה את הקוויטל פעם ופעמיים ושלש ולחש דיבורים בינו לבין עצמו תוך כדי הקריאה, ולא שמעתי מה אמר, אז הרים קולו ואמר היתכן שהרופאים יטעו טעות כזאת, אין זה לא טיפוס הבטן ולא דלקת קרום המוח, וברך אותה בברכת רפואה שלימה.
הוא חשב לחזור מיד לביתו בטאקאי רגלית, אבל רבנו עכבו שישאר לישון בביתו, ולכן למחרת בבוקר נסע מיד חזרה למישקולץ, לראות מה מצבה, כאשר הגיע לבית הוריו, ראה שכולם היו נעורים כל הלילה, והיו עסוקים בכל עשר דקות להחליף את בגדי'ה והמצעים שנרטבו מרוב הזיעה שהתחילה להזיע, שאל אותם מתי זה התחיל, ואמרו לו שזה היה בין שתים עשר לאחת בלילה, בדיוק באותו זמן שרבנו ברך אותה ברפואה שלימה, ובמשך הזמן התחילה לדבר כמה מילים ולא הבינו אותה, וקראו להפרופסור שאמר שהיא מבקשת לשתות ושיתנו לה חלב קר, וכך במשך הלילה שיתנו לה לשתות חלב קר.
אז שאלו אותו מה דעתו על השינוי, אמר שמוקדם לקבוע אבל מה שבטוח שגם אם תישאר בחיים היא לא תהיה שפויה בדעתה כי קרום המוח נפגע, ואולי היה טוב מותה מחייה, אבל צדיק גוזר והקב"ה מקיים ולכן עזר הקב"ה והחלימה לגמרי בלי להשאיר עכבות ממחלתה הקשה כלל.

רבינו היה עדין נפש אשר לא סבל לשמוע דיבה רע על בני ישראל, כאשר היה סגור בימי הצער והזעם בתוך הגעטא שהקימו הגרמנים בעיר אוהעל, היה יהודי שבא לפניו וסיפר לו מתעלולי היהודים חברי ה'יודענראט', שהתדרדרו למצב שפל כזה עד שכרתו ברית עם הגרמנים הרצחנים, ועזרו להם במזימותיהם הרעות.
אך נפשו הטהורה לא סבלה אף כאשר מדברים רע על יהודים אלו, וכאשר הגדיש היהודי את הסאה בסיפורי דבריו, גער בו רבינו ואמר לו: אין ברצוני לשמוע שום דיבה רעה על בני ישראל, כתיב (שה"ש ד, ג) 'כחוט השני שפתותיך', יש לרמז, שבזמן שבית המקדש היה קיים, היה לנו חוט השני שתלה הכהן גדול בבית המקדש, וכאשר נהפך חוט השני ונעשה לבן, היה סימן שנתכפרו עונות בית ישראל. בימינו אלו שאין לנו ביהמ"ק, אז 'כחוט השני שפתותיך', כאשר נזהרים לקדש השפתיים, שלא להוציא שום דיבור רעה, פועלים בזה לכפר עוונות בית ישראל, כמו בעת שהיה לנו חוט השני, וסיים רבינו את דבריו ואמר להיהודי, בגלל זה אני מבקש ממך, 'ומדברך נאוה' שדיבורך יהיה יפה.

רבות מסופר איך שאנשים שהוצרכו לישועות והגיע אליהם זקינו הרה"ק רבי ישעי'לע מקערעסטיר בחלום, ואמר להם לבוא לנכדו ממלא מקומו ושם יוושעו, גם מסופר על זקני החסידים שהשטתחו על הציון הק', ושם נרדמו ונתגלה להם רבי ישעי'לע ואמר להם, מה אתם מחפשים כאן למעלה, רדו למטה אצל נכדי ושם תיוושעו.

איש אחד שהיה זקוק לדבר ישועה, הגיע אליו רבי ישעי'לע בחלום ואמר לו שיביא פרה שמינה לנכדו בקערעסטיר ומזה ייוושע, תיכף יצא האיש את עירו עם פרה שמינה והביאו לרבינו זיע"א, וכמובן שתיכף נושע בישועה גדולה, מיני אז נקרא פרה זו רבי ישעי'לעס קוה, ולפלא היה שכמה ימים קודם שנכנסו הגרמנים ימש"ו לקערעסטיר, נפלה דליקה בחצרו של רבינו זיע"א, ולא נשרפה אלא פרתו של הצדיק, כדי שלא ישלטו ידי זדים בה.

פעם הגיע איש אחד לרבינו ואמר לו שרבי ישעי'לע הגיע אליו בחלום ואמר לו שימסור לנכדו 100 פענגע ובזה יוושע, וכאשר טען בחלום לרבי ישעי'לע שאין לו סכום כזה, אמר לו רבי ישעי'לע שיכול ליתן בתשלומים, כאשר יצא האיש מבית רבינו, נענה רבינו ואמר פארוואס גייט דער זיידע צו די ארימעלייט, זאל ער גיין צו די עשירים.

ביום כ"ד אדר תש"ד, פלשו הגרמנים ימ"ש למדינת הונגריה, וביום כ"ג ניסן אסרו חג פסח תש"ד, הוציאו צו פקודה שעל כל היהודים תושבי עיר קערעסטיר לצאת מבתיהם ולהתכנס אל חצר בית הכנסת העירוני.

ביום כ"ה ניסן תש"ד, הועברו ברכבת לגעטא בעיר אוהל, ומשם הובלו לאושוויץ ועלו על המוקד ביום ט"ו סיון ביחד עם רוב משפחתו וקהלתו הי"ד זיע"א.

מדברי תורתו נדפסה בסוף ספר אביו שארית ברוך.

זרעו אחריו (שנשארו בחיים אחר המלחמה)
בנו הרה"צ רבי מנחם מענדיל זצ"ל
בנו מ"מ כ"ק אדמו"ר רבי ישכר בעריש זצ"ל אדמו"ר מקערעסטיר
וחתנו הרה"ק רבי מנחם ישראל מקאסאן זיע"א (בעל בתו הרבנית הצדיקת מרת פרידא גיטל ע"ה)
להנציח זכרונם של צדיקים
פאר נאך אינפערמאציע 'אויף יא"צ פון צדיקים' קוקט דא http://www.yuhrzeit.com

אוועטאר
הילולא דצדיקיא
שר האלף
תגובות: 1514
זיך איינגעשריבען אום: מיטוואך אוקטובער 22, 2014 11:40 am
לאקאציע: באהלי צדיקים

תגובהדורך הילולא דצדיקיא » דינסטאג יוני 21, 2016 11:51 am

זיו קדשו

(גענומען פון דא זיו קדשו
באקומען פון הרב "קמח" דארט)
צוגעלייגטע
תמונת הרה''ק רבי מאיר יוסף רובין מקערעסטיר זיע''א הי''ד.JPG
להנציח זכרונם של צדיקים
פאר נאך אינפערמאציע 'אויף יא"צ פון צדיקים' קוקט דא http://www.yuhrzeit.com

חרוזים
שר חמישים ומאתים
תגובות: 337
זיך איינגעשריבען אום: דינסטאג דעצמבער 02, 2014 6:32 pm

תגובהדורך חרוזים » דינסטאג יוני 21, 2016 12:02 pm

אין דעם אשכול רבי ישעי'לעס צדקה, האב איך צוגעברענגט, וואס דער ניק הרב שמו, שרייבט אין דעם אשכול אויף רבי ישעי'לע קערעסטיר'ער זיע"א, א ציטאט בזה"ל: ארשום פה מה שעבר עלי בימים הללו... נפלתי לערש דוי ר"ל... עד שהרופאים ייאשו אותי ר"ל... ראיתי בחלומי את הצה"ק רבינו ישעי' זצ"ל מקערעסטיר [הייתי אצלו כמה פעמים בחייו] ואחזתי בבעקיטשע שלו, וצעקתי רבי איך ברויך איין ישועה, והשיב לי "עטץ האט חתונה גימאכט און ניכט מהנה געוועהן מיין אייניקל? תראו לנסוע לקערעסטיר ותתנו לו נ"א פענגא ווייל ווער עס גיבט פאר מיין אייניקל איז פונקט ווי ער גיבט פאר מיר", ונסע אבי לקערעסטיר ומאז הוטב לי ב"ה. עכ"ל.

איך ברענג דא צו דעם קאפי פונעם ספר (שוין געברענגט דארט אויך) ספר דברי שמואל להרה"ח רבי שמואל זאב ראטה זצ"ל - הקדמה
פאר מער אינפארמאציע ravlehoishia.org

חרוזים
שר חמישים ומאתים
תגובות: 337
זיך איינגעשריבען אום: דינסטאג דעצמבער 02, 2014 6:32 pm

תגובהדורך חרוזים » דינסטאג יוני 21, 2016 12:06 pm

גראדע אינעם אשכול אויף רבי ישעי'לע זיע"א שרייבט דארט הרב הילולא דצדיקיא דעם פאלגענדן מעשה (וואס איך ווייס נישט פארוואס, דא אויף רבי מאיר יוסף'ן ברענגט ער דאס נאר אין קורצן), דעריבער בין איך דאס דא מעתיק:
במוצש"ק שאחר הפסח בחודש ניסן שנת תרפ"ה התכונן רבינו (רבי ישעי'לע זיע"א) ליסוע כמדי שנה ליומא דהילולא של רבו הרה"ק מצאנז לעיר צאנז, ואחר סעודת המלוה מלכה אמר רבינו שאינו מרגיש בטוב, רצו המקורבים לעצור בעד רבינו מליסוע לצאנז, אבל רבינו השיב שהוא מוכרח לנסוע, ובחזרתו נסעכב רבינו בעיר פרעשוב שם חלה מאוד ל"ע והמריצוהו לביתו, בכל מקום אשר דבר המצב מגיע אבל גדול ליהודים, וכל העם מרבים להתפלל ולבקש תפילות ותחנונים, ולהעתיר לה', אנשי ביתו הביאו רופאים מפורסמים לבית רבינו, אבל כולם אמרו נואש לחייו, בשב"ק ר"ח אייר תרפ"ה עוד ערך רבינו את שוה"ט ועשה קידוש וביצע את החלה בעצמו ואכל מעט, וטעם מעט מהדגים שהביאו לפניו, אח"כ ציוה לבנו יחידו הרה"ק ר' אברהם'לע זיע"א שהוא יחלק את הדגים, בדאבון לבם הבינו החסידים את כוונת רבינו, ביום ראשון עדיין קיבל רבינו פתקאות ובירך את העם, בליל א' אור ליום שני ג' אייר נתאספו משפחת רבינו בחדרו, וציוה לנכדו הרה"ק רבי מאיר יוסף רובין זיע"א (חתן בנו יחידו שמילא אח"כ את מקומו), שיזמר הזמר יום זה מכובד, שאל רבי מאיר יוסף את זקינו רבינו וכי שבת היום, השיב לו רבינו "הן", (כי יום הסתלקותו היה אצלו כיום שב"ק), ועוד כמה פעמים במשך הלילה הורה רבינו לזמר זמירות של שב"ק, ואף הוא היה מזמר ושפתותיו מרחשין כל אותו הלילה באמירת פסוקים. כמו"כ הסתגר רבינו עם בנו יחידו למשך זמן מה, ואח"כ קרא לנכדו הנ"ל והסתגר עמו ליותר זמן, משרתת אחת שראתה זאת אמרה מיד שהדבר לא מוצאת חן בעיני' כי מבינה שבנו של רבינו לא יאריך ימים רק הנכד, ואכן כך היה שתוך ב' שנים ביום ח"י אד"א תרפ"ז נסתלק בנו של רבינו הרה"ק ר' אברהם זיע"א, וחתנו הרה"ק ר' מאיר יוסף זיע"א ירש את כיסו עליה ישב עד יום פטירתו שנעקד"ה בשנות הזעם.
פאר מער אינפארמאציע ravlehoishia.org

רוצה לדעת
שר מאה
תגובות: 172
זיך איינגעשריבען אום: דינסטאג ינואר 13, 2015 3:02 pm
לאקאציע: וויל וויסן ווי איך בין

תגובהדורך רוצה לדעת » דינסטאג יוני 21, 2016 12:33 pm

הילולא דצדיקיא האט געשריבן:בנו הרה"צ רבי מנחם מענדיל זצ"ל
בנו מ"מ כ"ק אדמו"ר רבי ישכר בעריש זצ"ל אדמו"ר מקערעסטיר
וחתנו הרה"ק רבי מנחם ישראל מקאסאן זיע"א (בעל בתו הרבנית הצדיקת מרת פרידא גיטל ע"ה)

ווי זענען די זון געווען איידעמער?
און ווען האבן זיי חתונה געהאט (נאך אינדערהיים אדער שוין דאהי?)

יודל קליין
שר חמש מאות
תגובות: 684
זיך איינגעשריבען אום: זונטאג דעצמבער 07, 2014 11:10 pm

תגובהדורך יודל קליין » דינסטאג יוני 21, 2016 5:02 pm

רוצה לדעת האט געשריבן:
הילולא דצדיקיא האט געשריבן:בנו הרה"צ רבי מנחם מענדיל זצ"ל
בנו מ"מ כ"ק אדמו"ר רבי ישכר בעריש זצ"ל אדמו"ר מקערעסטיר
וחתנו הרה"ק רבי מנחם ישראל מקאסאן זיע"א (בעל בתו הרבנית הצדיקת מרת פרידא גיטל ע"ה)

ווי זענען די זון געווען איידעמער?
און ווען האבן זיי חתונה געהאט (נאך אינדערהיים אדער שוין דאהי?)


ר' מענדל ז"ל האט נאך זיכער חתונה געהאט אינדערהיים געוועהן אן איידעם ביים הוניאדער רב ז"ל און זיין רעביצין איז אומגעקומען ביים קריג הי"ד
זה הקטן גדול יהי'

ברוכאוויטש
שר מאה
תגובות: 245
זיך איינגעשריבען אום: זונטאג אוגוסט 02, 2015 2:48 am

תגובהדורך ברוכאוויטש » דינסטאג יוני 21, 2016 5:41 pm

יודל קליין האט געשריבן:
רוצה לדעת האט געשריבן:
הילולא דצדיקיא האט געשריבן:בנו הרה"צ רבי מנחם מענדיל זצ"ל
בנו מ"מ כ"ק אדמו"ר רבי ישכר בעריש זצ"ל אדמו"ר מקערעסטיר
וחתנו הרה"ק רבי מנחם ישראל מקאסאן זיע"א (בעל בתו הרבנית הצדיקת מרת פרידא גיטל ע"ה)

ווי זענען די זון געווען איידעמער?
און ווען האבן זיי חתונה געהאט (נאך אינדערהיים אדער שוין דאהי?)


ר' מענדל ז"ל האט נאך זיכער חתונה געהאט אינדערהיים געוועהן אן איידעם ביים הוניאדער רב ז"ל און זיין רעביצין איז אומגעקומען ביים קריג הי"ד


רבי מענדל ז"ל האט דאהי חתונה געהאט מיט א שוועסטער פון רבי אלחנן טייטלבוים'ס רעבעצין
רבי בעריש ז"ל איז געוועהן אן איידעם ביים סארוואש'ער רב ז"ל הרה"צ רבי חיים מייזליש זצ"ל

טריסקער
שר ששת אלפים
תגובות: 6427
זיך איינגעשריבען אום: מאנטאג מארטש 28, 2016 7:00 pm

תגובהדורך טריסקער » דינסטאג יוני 21, 2016 9:31 pm

ברוכאוויטש האט געשריבן:
יודל קליין האט געשריבן:
רוצה לדעת האט געשריבן:
הילולא דצדיקיא האט געשריבן:בנו הרה"צ רבי מנחם מענדיל זצ"ל
בנו מ"מ כ"ק אדמו"ר רבי ישכר בעריש זצ"ל אדמו"ר מקערעסטיר
וחתנו הרה"ק רבי מנחם ישראל מקאסאן זיע"א (בעל בתו הרבנית הצדיקת מרת פרידא גיטל ע"ה)

ווי זענען די זון געווען איידעמער?
און ווען האבן זיי חתונה געהאט (נאך אינדערהיים אדער שוין דאהי?)


ר' מענדל ז"ל האט נאך זיכער חתונה געהאט אינדערהיים געוועהן אן איידעם ביים הוניאדער רב ז"ל און זיין רעביצין איז אומגעקומען ביים קריג הי"ד


רבי מענדל ז"ל האט דאהי חתונה געהאט מיט א שוועסטער פון רבי אלחנן טייטלבוים'ס רעבעצין
רבי בעריש ז"ל איז געוועהן אן איידעם ביים סארוואש'ער רב ז"ל הרה"צ רבי חיים מייזליש זצ"ל

בנות מי?

ברוכאוויטש
שר מאה
תגובות: 245
זיך איינגעשריבען אום: זונטאג אוגוסט 02, 2015 2:48 am

תגובהדורך ברוכאוויטש » מיטוואך יוני 22, 2016 12:40 am

טריסקער האט געשריבן:
ברוכאוויטש האט געשריבן:
יודל קליין האט געשריבן:
רוצה לדעת האט געשריבן:
הילולא דצדיקיא האט געשריבן:בנו הרה"צ רבי מנחם מענדיל זצ"ל
בנו מ"מ כ"ק אדמו"ר רבי ישכר בעריש זצ"ל אדמו"ר מקערעסטיר
וחתנו הרה"ק רבי מנחם ישראל מקאסאן זיע"א (בעל בתו הרבנית הצדיקת מרת פרידא גיטל ע"ה)

ווי זענען די זון געווען איידעמער?
און ווען האבן זיי חתונה געהאט (נאך אינדערהיים אדער שוין דאהי?)


ר' מענדל ז"ל האט נאך זיכער חתונה געהאט אינדערהיים געוועהן אן איידעם ביים הוניאדער רב ז"ל און זיין רעביצין איז אומגעקומען ביים קריג הי"ד


רבי מענדל ז"ל האט דאהי חתונה געהאט מיט א שוועסטער פון רבי אלחנן טייטלבוים'ס רעבעצין
רבי בעריש ז"ל איז געוועהן אן איידעם ביים סארוואש'ער רב ז"ל הרה"צ רבי חיים מייזליש זצ"ל

בנות מי?


באקומען אין אישי כ'ווייס נישט פארוואס יענער שיקט עס אין אישי לייגט עס נישט דא, אבער אז ער האלט נישט דערביי וועל איך קאפירן וואסער האט געשיקט:
בת ר' זאב ברוך לאיאש ווערצבערגער

בשבילי נברא
שר האלף
תגובות: 1700
זיך איינגעשריבען אום: מאנטאג ינואר 18, 2010 10:53 am

תגובהדורך בשבילי נברא » מיטוואך יוני 22, 2016 2:04 am

ברוכאוויטש האט געשריבן:
טריסקער האט געשריבן:
ברוכאוויטש האט געשריבן:
יודל קליין האט געשריבן:
רוצה לדעת האט געשריבן:ווי זענען די זון געווען איידעמער?
און ווען האבן זיי חתונה געהאט (נאך אינדערהיים אדער שוין דאהי?)


ר' מענדל ז"ל האט נאך זיכער חתונה געהאט אינדערהיים געוועהן אן איידעם ביים הוניאדער רב ז"ל און זיין רעביצין איז אומגעקומען ביים קריג הי"ד


רבי מענדל ז"ל האט דאהי חתונה געהאט מיט א שוועסטער פון רבי אלחנן טייטלבוים'ס רעבעצין
רבי בעריש ז"ל איז געוועהן אן איידעם ביים סארוואש'ער רב ז"ל הרה"צ רבי חיים מייזליש זצ"ל

בנות מי?


באקומען אין אישי כ'ווייס נישט פארוואס יענער שיקט עס אין אישי לייגט עס נישט דא, אבער אז ער האלט נישט דערביי וועל איך קאפירן וואסער האט געשיקט:
בת ר' זאב ברוך לאיאש ווערצבערגער

ריכטיג, הרה"ח ר' זאב ברוך ווערצבערגער שהי' דר במאנטריאל יצ"ו
(דאכט זיך אז ער איז ארויסגעקומען קיין מאנטריאל היפש נאכן קריג, האט געוואוינט אין דייטשלאנד צוערשט)

בני ר' זאב ברוך הם ר' משה חיים ווערצבערגער הי"ו ממאנטריאל.
ולהבחל"ח ר' אהרן ע"ה שנפטר בלי דורות ל"ע, (יאצ"ט שלו באחרון של פסח)

נאך?

אוועטאר
הילולא דצדיקיא
שר האלף
תגובות: 1514
זיך איינגעשריבען אום: מיטוואך אוקטובער 22, 2014 11:40 am
לאקאציע: באהלי צדיקים

תגובהדורך הילולא דצדיקיא » מיטוואך יוני 22, 2016 1:45 pm

כמדומני אז ר' בעריש האט חתונה געהאט אין קערעסטיר (נאכ'ן קריג), און באקומען דאס הויז פונעם טאטן און זיידן זיינער, נאר שפעטער ארויס קיין אמעריקא
להנציח זכרונם של צדיקים
פאר נאך אינפערמאציע 'אויף יא"צ פון צדיקים' קוקט דא http://www.yuhrzeit.com

שטייגען
שר האלף
תגובות: 1315
זיך איינגעשריבען אום: מאנטאג אוקטובער 12, 2015 11:31 pm
לאקאציע: office
פארבינד זיך:

תגובהדורך שטייגען » דאנארשטאג ינואר 04, 2018 4:27 pm

הילולא דצדיקיא האט געשריבן:כמדומני אז ר' בעריש האט חתונה געהאט אין קערעסטיר (נאכ'ן קריג), און באקומען דאס הויז פונעם טאטן און זיידן זיינער, נאר שפעטער ארויס קיין אמעריקא

די טאטע רבי מאיר יוסף הי״ד האט פארן גיין אין אוישוויץ גיגעבן די ספר תורה מירושה פון זקינו רבי ישעי׳לע זי״ע פאר בנו הצעיר רבי ישכר בעריש זי״ע נאכן מלחמה זענען איבערגעבליבן דו 2 זוהן הרה״ח ר׳ מענדל ז״ל והגה״צ רבי ישכר בעריש זי״ע האט די עלטערע ברודער רבי מענדיל געזאגט פארן אינגרען ברודער רבי ישכר בעריש די טאטע האט מיטן גיבן די ספר תורה פאר דיך געמיינט אז דו זאלסט זיין רבי אין ער האט איבער גענומען די רביס׳טווע אין די ספר תורה ליגט היינט צוטאגס ביי חתנו כ״ק אדמור מקערעסטיר בארא פארק שליט״א הרב זעלטענרייך
אין רבי מענדל איז אלע יארן געפירט א בעל בתישע שטוב, אין רבי ישכר בעריש האט נאר איידמעד אלע אויסגעריפנע חשובע רבנים שליט״א
..

אוועטאר
הילולא דצדיקיא
שר האלף
תגובות: 1514
זיך איינגעשריבען אום: מיטוואך אוקטובער 22, 2014 11:40 am
לאקאציע: באהלי צדיקים

תגובהדורך הילולא דצדיקיא » פרייטאג מאי 25, 2018 12:43 pm

זיך איך א בילד פון בניו הצדיקים
כ"ק אדמו"ר ר' ישכר בעריש מקערעסטיר זצ"ל
ואחיו הרה"צ ר' מענדל זצ"ל
להנציח זכרונם של צדיקים
פאר נאך אינפערמאציע 'אויף יא"צ פון צדיקים' קוקט דא http://www.yuhrzeit.com

אוועטאר
הילולא דצדיקיא
שר האלף
תגובות: 1514
זיך איינגעשריבען אום: מיטוואך אוקטובער 22, 2014 11:40 am
לאקאציע: באהלי צדיקים

תגובהדורך הילולא דצדיקיא » דינסטאג מאי 29, 2018 3:24 pm

היינט די יא"צ זכותו יגן עלינו

דעם טאג זענען אויך רוב קדושי קערעסטיר אומגעקומען על קידוש ה'

ווער ס'האט עפעס מעשיות אויף קדושי קערעסטיר, ביטע ארויף לייגן דא לזיכוי הרבים, ולהנציח זכרם
להנציח זכרונם של צדיקים
פאר נאך אינפערמאציע 'אויף יא"צ פון צדיקים' קוקט דא http://www.yuhrzeit.com

אוועטאר
וועלוועל קליינער
שר מאה
תגובות: 190
זיך איינגעשריבען אום: מאנטאג יוני 06, 2016 6:27 pm

תגובהדורך וועלוועל קליינער » דאנארשטאג מאי 31, 2018 10:46 pm

בשבילי נברא האט געשריבן:
ברוכאוויטש האט געשריבן:
טריסקער האט געשריבן:
ברוכאוויטש האט געשריבן:
יודל קליין האט געשריבן:
ר' מענדל ז"ל האט נאך זיכער חתונה געהאט אינדערהיים געוועהן אן איידעם ביים הוניאדער רב ז"ל און זיין רעביצין איז אומגעקומען ביים קריג הי"ד


רבי מענדל ז"ל האט דאהי חתונה געהאט מיט א שוועסטער פון רבי אלחנן טייטלבוים'ס רעבעצין
רבי בעריש ז"ל איז געוועהן אן איידעם ביים סארוואש'ער רב ז"ל הרה"צ רבי חיים מייזליש זצ"ל

בנות מי?


באקומען אין אישי כ'ווייס נישט פארוואס יענער שיקט עס אין אישי לייגט עס נישט דא, אבער אז ער האלט נישט דערביי וועל איך קאפירן וואסער האט געשיקט:
בת ר' זאב ברוך לאיאש ווערצבערגער

ריכטיג, הרה"ח ר' זאב ברוך ווערצבערגער שהי' דר במאנטריאל יצ"ו
(דאכט זיך אז ער איז ארויסגעקומען קיין מאנטריאל היפש נאכן קריג, האט געוואוינט אין דייטשלאנד צוערשט)

בני ר' זאב ברוך הם ר' משה חיים ווערצבערגער הי"ו ממאנטריאל.
ולהבחל"ח ר' אהרן ע"ה שנפטר בלי דורות ל"ע, (יאצ"ט שלו באחרון של פסח)

נאך?

הרה"ג מוה"ר יושע ברוך ווערצבערגער שליט"א לאנגיעריגער מנהל התאחדות אברכים ד'סאטאמר וומב"ג.

אוועטאר
וועלוועל קליינער
שר מאה
תגובות: 190
זיך איינגעשריבען אום: מאנטאג יוני 06, 2016 6:27 pm

תגובהדורך וועלוועל קליינער » דאנארשטאג מאי 31, 2018 10:48 pm

שטייגען האט געשריבן:
הילולא דצדיקיא האט געשריבן:כמדומני אז ר' בעריש האט חתונה געהאט אין קערעסטיר (נאכ'ן קריג), און באקומען דאס הויז פונעם טאטן און זיידן זיינער, נאר שפעטער ארויס קיין אמעריקא

די טאטע רבי מאיר יוסף הי״ד האט פארן גיין אין אוישוויץ גיגעבן די ספר תורה מירושה פון זקינו רבי ישעי׳לע זי״ע פאר בנו הצעיר רבי ישכר בעריש זי״ע נאכן מלחמה זענען איבערגעבליבן דו 2 זוהן הרה״ח ר׳ מענדל ז״ל והגה״צ רבי ישכר בעריש זי״ע האט די עלטערע ברודער רבי מענדיל געזאגט פארן אינגרען ברודער רבי ישכר בעריש די טאטע האט מיטן גיבן די ספר תורה פאר דיך געמיינט אז דו זאלסט זיין רבי אין ער האט איבער גענומען די רביס׳טווע אין די ספר תורה ליגט היינט צוטאגס ביי חתנו כ״ק אדמור מקערעסטיר בארא פארק שליט״א הרב זעלטענרייך
אין רבי מענדל איז אלע יארן געפירט א בעל בתישע שטוב, אין רבי ישכר בעריש האט נאר איידמעד אלע אויסגעריפנע חשובע רבנים שליט״א

רבי מענדל ז"ל האט אויך איבערגעלאזט זייער א חשובע שטוב. קינדער הרב מקערעסטיר וומב"ג, און קרית יואל, און נאך. איידעמער הרב מקאסאן 9'טע עוו. הרב אלי' גרויס מבערבערשט, הרב יושע חיים אקערמאן פון די חשובע אידן אין ק"ק סאטמאר.

אוועטאר
חמרא טבא
שר חמשת אלפים
תגובות: 5636
זיך איינגעשריבען אום: פרייטאג אוגוסט 08, 2014 2:13 pm

תגובהדורך חמרא טבא » דאנארשטאג מאי 31, 2018 11:07 pm

שטייגען האט געשריבן:
הילולא דצדיקיא האט געשריבן:כמדומני אז ר' בעריש האט חתונה געהאט אין קערעסטיר (נאכ'ן קריג), און באקומען דאס הויז פונעם טאטן און זיידן זיינער, נאר שפעטער ארויס קיין אמעריקא

די טאטע רבי מאיר יוסף הי״ד האט פארן גיין אין אוישוויץ גיגעבן די ספר תורה מירושה פון זקינו רבי ישעי׳לע זי״ע פאר בנו הצעיר רבי ישכר בעריש זי״ע נאכן מלחמה זענען איבערגעבליבן דו 2 זוהן הרה״ח ר׳ מענדל ז״ל והגה״צ רבי ישכר בעריש זי״ע האט די עלטערע ברודער רבי מענדיל געזאגט פארן אינגרען ברודער רבי ישכר בעריש די טאטע האט מיטן גיבן די ספר תורה פאר דיך געמיינט אז דו זאלסט זיין רבי אין ער האט איבער גענומען די רביס׳טווע אין די ספר תורה ליגט היינט צוטאגס ביי חתנו כ״ק אדמור מקערעסטיר בארא פארק שליט״א הרב זעלטענרייך
אין רבי מענדל איז אלע יארן געפירט א בעל בתישע שטוב, אין רבי ישכר בעריש האט נאר איידמעד אלע אויסגעריפנע חשובע רבנים שליט״א

רבי בעריש'ס איידעמער
רבי יצחק חיים זעלטנרייך מטשאקעווע קערעסטיר
רבי יעקב ישראל ישורון רובין מסוליצא
רבי לייבוש אייכנשטיין מבערטש
רבי העניך אשכנזי מהאראדענקא
דביה תחדי נפשא

Haklal
שר האלף
תגובות: 1034
זיך איינגעשריבען אום: מיטוואך מארטש 02, 2016 11:24 pm

תגובהדורך Haklal » דאנארשטאג מאי 31, 2018 11:38 pm

הילולא דצדיקיא האט געשריבן:
הרה"ק רבי מאיר יוסף רובין מקערעסטיר זיע"א
בן הרה"ק רבי ברוך מבריזדאוויץ זיע"א
נלב"ע ט"ו סיון תש"ד

רבינו הרה"ק רבי מאיר יוסף רובין, מקערעסטיר זיע"א הי"ד


זייער זייער שיין באשריבן, א גרויסן יישר כח זיעועכי"א

ברוכאוויטש
שר מאה
תגובות: 245
זיך איינגעשריבען אום: זונטאג אוגוסט 02, 2015 2:48 am

תגובהדורך ברוכאוויטש » דינסטאג יוני 05, 2018 3:44 pm

חמרא טבא האט געשריבן:
שטייגען האט געשריבן:
הילולא דצדיקיא האט געשריבן:כמדומני אז ר' בעריש האט חתונה געהאט אין קערעסטיר (נאכ'ן קריג), און באקומען דאס הויז פונעם טאטן און זיידן זיינער, נאר שפעטער ארויס קיין אמעריקא

די טאטע רבי מאיר יוסף הי״ד האט פארן גיין אין אוישוויץ גיגעבן די ספר תורה מירושה פון זקינו רבי ישעי׳לע זי״ע פאר בנו הצעיר רבי ישכר בעריש זי״ע נאכן מלחמה זענען איבערגעבליבן דו 2 זוהן הרה״ח ר׳ מענדל ז״ל והגה״צ רבי ישכר בעריש זי״ע האט די עלטערע ברודער רבי מענדיל געזאגט פארן אינגרען ברודער רבי ישכר בעריש די טאטע האט מיטן גיבן די ספר תורה פאר דיך געמיינט אז דו זאלסט זיין רבי אין ער האט איבער גענומען די רביס׳טווע אין די ספר תורה ליגט היינט צוטאגס ביי חתנו כ״ק אדמור מקערעסטיר בארא פארק שליט״א הרב זעלטענרייך
אין רבי מענדל איז אלע יארן געפירט א בעל בתישע שטוב, אין רבי ישכר בעריש האט נאר איידמעד אלע אויסגעריפנע חשובע רבנים שליט״א

רבי בעריש'ס איידעמער
רבי יצחק חיים זעלטנרייך מטשאקעווע קערעסטיר
רבי יעקב ישראל ישורון רובין מסוליצא
רבי לייבוש אייכנשטיין מבערטש
רבי העניך אשכנזי מהאראדענקא
רבי יוסף שטיין מפאלטישען

ברוכאוויטש
שר מאה
תגובות: 245
זיך איינגעשריבען אום: זונטאג אוגוסט 02, 2015 2:48 am

תגובהדורך ברוכאוויטש » דינסטאג יוני 05, 2018 3:46 pm

וועלוועל קליינער האט געשריבן:
בשבילי נברא האט געשריבן:
ברוכאוויטש האט געשריבן:
טריסקער האט געשריבן:
ברוכאוויטש האט געשריבן:
[b]


ריכטיג, הרה"ח ר' זאב ברוך ווערצבערגער שהי' דר במאנטריאל יצ"ו
(דאכט זיך אז ער איז ארויסגעקומען קיין מאנטריאל היפש נאכן קריג, האט געוואוינט אין דייטשלאנד צוערשט)

בני ר' זאב ברוך הם ר' משה חיים ווערצבערגער הי"ו ממאנטריאל.
ולהבחל"ח ר' אהרן ע"ה שנפטר בלי דורות ל"ע, (יאצ"ט שלו באחרון של פסח)

נאך?

הרה"ג מוה"ר יושע ברוך ווערצבערגער שליט"א לאנגיעריגער מנהל התאחדות אברכים ד'סאטאמר וומב"ג.

וויאזוי קען זיין א טאטע מיט א זוהן הייסן ביידע ברוך?

ראספשע
שר האלפיים
תגובות: 2038
זיך איינגעשריבען אום: מאנטאג אוקטובער 10, 2016 11:43 am

תגובהדורך ראספשע » דינסטאג יוני 05, 2018 4:29 pm

ר' יושע ווערצבערגער מנהל התאחדות אברכים, איז בכלל נישט קיין ווערצבערגער [זיין נאמען איז געטוישט און ער איז נישט קיין לוי], און בכלל נישט פון די משפחה [אויב געדענק איך גוט הייסט ער גאר 'גרינפעלד'].

ברוכאוויטש
שר מאה
תגובות: 245
זיך איינגעשריבען אום: זונטאג אוגוסט 02, 2015 2:48 am

תגובהדורך ברוכאוויטש » דינסטאג יוני 05, 2018 4:38 pm

ר' זאב ברוך ע"ה איז אויך נישט געוועהן קיין ווערצבערגער ס'איז אויך געוועהן א געטוישטע נאמען, צו ער איז געוועהן א לוי ווייס איך נישט

ראספשע
שר האלפיים
תגובות: 2038
זיך איינגעשריבען אום: מאנטאג אוקטובער 10, 2016 11:43 am

תגובהדורך ראספשע » דינסטאג יוני 05, 2018 5:06 pm

ברוכאוויטש האט געשריבן:ר' זאב ברוך ע"ה איז אויך נישט געוועהן קיין ווערצבערגער ס'איז אויך געוועהן א געטוישטע נאמען, צו ער איז געוועהן א לוי ווייס איך נישט

ר' זאב ברוך האט געהייסן 'לאיאש', [ער איז געווען א משפחה מיטן באקאנטן קאמפאזירער פון די סאטמארע ניגונים, ר' ליפא לאיאש, אפשר א ברודער מיט אים?]

אוועטאר
וועלוועל קליינער
שר מאה
תגובות: 190
זיך איינגעשריבען אום: מאנטאג יוני 06, 2016 6:27 pm

תגובהדורך וועלוועל קליינער » דינסטאג יוני 05, 2018 6:50 pm

ר' יושע ברוך שליט"א איז טאקע נאר א האלבע ברודער מיט ר' משה חיים פון מאנטריעאל. זעהט אויס נאר פון איין מאמע.
ר' יושע ברוך איז געבוירן אינמיטן קריג, זיין טאטע איז דעפאטירט געווארן הי"ד, און זיין מאמע האט נאכמאל חתונה געהאט מיט ר' וואלף ברוך ז"ל.
ר' יושע ברוך שליט"א האלט זיך זייער נאנט מיט די משפ' ר' חנא ט"ב ז"ל און ר' מענדל רובין ז"ל זייענדיג פון איין מאמע.

ראספשע
שר האלפיים
תגובות: 2038
זיך איינגעשריבען אום: מאנטאג אוקטובער 10, 2016 11:43 am

תגובהדורך ראספשע » דינסטאג יוני 05, 2018 6:52 pm

וועלוועל קליינער האט געשריבן:ר' יושע ברוך שליט"א איז טאקע נאר א האלבע ברודער מיט ר' משה חיים פון מאנטריעאל. זעהט אויס נאר פון איין מאמע.
ר' יושע ברוך איז געבוירן אינמיטן קריג, זיין טאטע איז דעפאטירט געווארן הי"ד, און זיין מאמע האט נאכמאל חתונה געהאט מיט ר' וואלף ברוך ז"ל.
ר' יושע ברוך שליט"א האלט זיך זייער נאנט מיט די משפ' ר' חנא ט"ב ז"ל און ר' מענדל רובין ז"ל זייענדיג פון איין מאמע.

אהא, שכוח פארן אויסקלארן


צוריק צו “על הצדיקים ועל החסידים”

ווער איז אונליין

באנוצערס וואס דרייען זיך דא: נישטא קיין איינגעשריבענע באנוצערס און 11 געסט