רבי ישראל חיים ברוין-העברי זצ"ל - כ"ג סיון תרס"ו

תולדות וסיפורי צדיקים וחסידים

די אחראים: אחראי, גבאי ביהמד

אוועטאר
יציב פתגם
שר חמשת אלפים
תגובות: 5727
זיך איינגעשריבען אום: דינסטאג יוני 25, 2013 3:17 pm

רבי ישראל חיים ברוין-העברי זצ"ל - כ"ג סיון תרס"ו

תגובהדורך יציב פתגם » דינסטאג אוקטובער 21, 2014 2:33 am

הגה"ק רבי ישראל חיים ברוין זצ"ל ממיהאלדע, הידוע בשם "רבי ישראל חיים העברי", היה אחד מגדולי צדיקי הונגריה, ושימש ברבנות בביהמ"ד "ארץ ישראל שטיבל" בעיר הבירה בודאפעסט.

אור תורתו ואש קנאותו למען כבוד שמים, פירסמוהו בקרב כל בני דורו לאיש צדיק וקדוש, ורבים נהרו אל מכון שבתו להנות ממנו עצה ותושיה ולהיוושע בתפילותיו הטהורות.

כשנפטרה אשתו הצדיקת המפורסמת מרת ריזל בת ר' שמשון כ"ץ ז"ל (ביום שב"ק, י"א אדר ב' שנת תרנ"א), והובל לקבורה בביה"ח החדש בעיר קאלוב, העמיד בעלה הצדיק על קברה מצבה גדולה מאוד, ובראשה חרות בזה"ל: "יה"ר מלפני אבינו שבשמים ית"ש ויתע"ל שהאבן הזאת אשר שמתי מצבה יהי' בית אלקים שכל מי שיבוא ובכל פעם שנבוא אי"ה להשתטח על קברה שנהי' נענים מן השמים לכל משאלות לבינו לטובה בזכותה".

על המצבה הלז רשם בעלה עליה שבחים עצומים ומופלגים, תיאור ממעשיה הטובים ואורחות חייה הטהורים. והרי כמה דלתות מהם: "... חשקה תמיד לשמוע דברי תוה"ק על השלחן ובפרט בסעודות רעווא דרעווין, ולא היתה יצאנית אלא לדבר מצוה, והעידו עלי' כמה צדיקים שאין כמו', שהיא כאחת האמהות שברה טבעתה וזבחה רצונה ומקלקלת מאכלה בכיוון בימי החול שלא תהנה מעוה"ז... עמדה בכמה נסיונות, המצויינת בגידול ובחינות כל בנינו ובני בנינו נ"י שליט"א מקטנותם וכו' מכרה אפי' המצע להחזיקם שילמדו בישיבות הצדיקים... והתענה על זה כמה מאות תעניתים שיקויים לא ימושו מפיך ומפי זרעך... זכתה כמה פעמים שמתאהב שם שמים על ידה ומתחסדת עם קונה לעשות הרבה פעמים קידוש השם ית"ש ויתע"ל אפי' בין השרים ושופטי ארץ... והרבה נסים ונפלאות נעשה בזכותה שפעלה ישועות... תברא גזיזי דברדא ונחתה וטבלה קודם התפילה... וזכתה לגילוי אליהו זל"ט בחלמה... גם בחידושי התוה"ק שחידשה בעצמה והראיתי לי"ש ת"ח וקלסו', אשרי ילדותה שלא ביישה את זקנתה..." [וזאת למרות שמתנצל שם בזה"ל: "ותמחול לי על הכל, גם על מה שכתבתי אלא מקצת ממעלותיה ושבחיה הטובים, כי קטן המקום מהכיל..."].

כעבור ט"ו שנים אחריו, ביום כ"ג סיון שנת תרס"ו, כשבעלה הקדוש רבי ישראל חיים העברי נסתלק לגנזי מרומים, וגופו הטהור הובל להיטמן ליד זוגתו הצדיקת ע"ה, אירע מעשה פלא, שתיכף לאחר סתימת הגולל והתחילו לעזוב את הביה"ח, ראו שמצבת אשתו נעתקה ממקומה ועברה יותר מחציה על צדו...!!! ואמר אז רבה של קאלוב, הגה"ק רבי מנחם בראדי זצ"ל בעל באר מנחם, שזהו סימן "שכל מה שכתוב על המצבה עולה גם לו, ואין להעמיד מצבה אחרת עליו". וככה נשאר המצבה עד היום הזה.

אוועטאר
יציב פתגם
שר חמשת אלפים
תגובות: 5727
זיך איינגעשריבען אום: דינסטאג יוני 25, 2013 3:17 pm

תגובהדורך יציב פתגם » דינסטאג אוקטובער 21, 2014 2:46 am

מצבת הרה"ק ישראל חיים העברי זצ"ל וזוגתו הצדיקת ע"ה - משני הצדדים
צוגעלייגטע
0 (371).jpg
0 (370).jpg

אוועטאר
שוועמל
שר עשרת אלפים
תגובות: 14186
זיך איינגעשריבען אום: מיטוואך יולי 19, 2006 8:40 pm
לאקאציע: גידולו בכל מקום

תגובהדורך שוועמל » דינסטאג אוקטובער 21, 2014 7:53 am

יישר פארן גיין פתיחה.
האט ער משמש געווען ברבנות?
ווער זענען זיינע קינדער ואייניקלעך היינט?
פון וועם האט ער געשטאמט למעלה בקדש?
שוש אשיש בה', תגל נפשי באלקי! (ישעיה סא)

אוועטאר
ענדע צדיק!
שר חמשת אלפים
תגובות: 5789
זיך איינגעשריבען אום: מיטוואך יולי 17, 2013 4:44 pm
פארבינד זיך:

תגובהדורך ענדע צדיק! » דינסטאג אוקטובער 21, 2014 8:24 am

מיר זענען א צוגעקומענע אייניקל פון הנ"ל, ער האט איבערגעלאזט א צוואה א קונטרס פאר זיינע דורות איך געדענק נישט וויאזוי עס הייסט. איך האב עס אינדעהיים, וועל איך עס גיין ארויפשלעפן.

איך געדענק נאך די חתונה האבעך עס דורכגעליינט אזוינע שווערע תנאים וואס ער גיט דארט, עפעס אויסטערליש
צ' כפופה וץ' פשוטה... היינו נאמן כפוף נאמן פשוט. וברש"י: נאמן כפוף - אדם כשר צריך להיות כפוף ועניו וסופו להיות פשוט וזקוף לעולם הבא: (שבת קד.)
בלאג - מיינע ארכיוון

אוועטאר
יציב פתגם
שר חמשת אלפים
תגובות: 5727
זיך איינגעשריבען אום: דינסטאג יוני 25, 2013 3:17 pm

תולדותיו של אותו צדיק

תגובהדורך יציב פתגם » דינסטאג אוקטובער 21, 2014 9:41 am

גדולת ופרשת קדושתו של "הרב הצדיק הנשגב פרוש ועניו המפורסם" (לשון חתנו הג"ר יוסף גרינבוים זצ"ל מק"ק נאנאש בהקדמה לספרו הכרמל על המלבי"ם) כבר הובאו בסוף ספרו "פרי עץ אבות" על התורה (בפרק "גדולת הגה"ק המחבר זצוק"ל ותולדותיו", י"ל בברוקלין נ.י. תשל"ז). והרי תולדותיו של אותו צדיק וקדוש בקיצור:

רבי ישראל חיים העברי נולד בכפר מיהאלדע במדינת הונגריה, שם נולד לאביו החסיד ר' יודא ארי' ברוין ז"ל ולאמו הצדיקת מרת רחל ע"ה. בין רבותיו המובהקים היה הגה"ק רבי שמואל שמעלקא מסעליש זי"ע - בעל 'צרור החיים'.

לאחר נישואיו עם זוגתו הצדיקת מרת ריזל בת ר' שמשון כ"ץ ז"ל, עבר לגור בעיר נייפעסט, והיה לגביר אדיר, שהיה ברשותו מסחר הטאבאק, והיה לו הרבה שדות ויערות גדולות ובתים, ונתנו לו השרים כבוד גדול, עד שפעם בער בהם אש הקנאה והלכו ביוהכ"פ ושרפו כל שדותיו ובתיו ורכושיו, ובתוך כך נשרפו גם שאר בתי נכרים ועשו עלילה עליו שהוא שכר אנשים לשרפו, והכריחוהו הממשלה לילך משם ולעזוב את כל אשר לו. מסופר, שכשהלך לבית המשפט, שכר אנשים שילכו לפניו בתופים ומחולות להראות לכל שהוא מקבל עליו דין שמים באהבה ובשמחה.

משם עבר לגור בעיר הבירה בודאפעסט, שם הצטרף אל הצדיק המפורסם רבי יצחק רייך זצ"ל, שהיה נשיא הראשון בלשכה המרכזית (ה"קאנצעליי") של האורטודוקסים בהונגריה, למלחמה משותפת נגד המתחדשים, ויחדיו עמלו ללא ליאות להשיג אישור השלטונות למען חוק ההתבדלות ("טיילונג"), שהחרדים יוכלו להקים קהלות נפרדות ללא שליטת הניאולוגים.

כן פעל והפעיל שם גדולות ונצורות בכל עניני הקהלה, והיה מקנא קנאת ה' צבאות מול הפורצים והמהרסים. בפעולותיו לביסוס הקהלות הנפרדות, יסד בית המדרש עם תקנות, גדרים וסייגים. בו התפללו רק אנשים יראים ונאמנים לה' ולתורתו, והיה ידוע בפי כל בשם "ארץ ישראל שטיבל".

כל ימיו התנהג בפרישות וקדושה יתירה, ונהג בעצמו הנהגות וחומרות מופלאות, כמו הקפדתו שלא ללבוש שום מלבוש אשר יש עליו חשש טומאה. והתנהג כדרך החסידים, והלך בשב"ק עם שטריימל, בעקיטשע, ווייסע זאקן וכדו'. והיה אומרים עליו שזכה פעם לגילוי אליהו הנביא זכור לטוב.

בזקנותו החליט לעלות לארץ ישראל להשתקע שם, וכבר מכר כל נכסיו והיה מוכן לנסיעה. אך מתחילה נסע לקאלוב להשתטח על קבורת אשתו הצדיקת ולהפרד ממנה, וכשחזר אמר ששוב אינו נוסע, מפני שאשתו איננה מסכמת בדבר, וחזר וקנה הכל כבתחילה.

גדולי וצדיקי דורו הפליגו בשבחו והפליאו מאוד את דרכו בקודש. וכך התבטא עליו רבה של אונסדארף הגה"ק רבי שמואל ראזענבערג זצ"ל: "ר' ישראל חיים איז א לעבעדיגער חובת הלבבות". והגאון האדיר אב"ד מאד זצ"ל בעל הלבושי מרדכי העיד עליו בהספדו: "שהיה אחד מל"ו צדיקי הדור".

הוא היה נוסע הרבה פעמים אל הרה"ק רבי צבי הירש מליסקא זי"ע, שהיה מכבדו עד למאוד. והיתה מרגלא בפומיה של הרה"ק רבי ישעי'לע מקערעסטיר זי"ע, שהיה בן בית ומשמש בקודש אצל הרה"ק מליסקא, שמעולם היה סבור שרבו מליסקא מכבד את רבי ישראל חיים בשביל שהיה עושר גדול, אבל לאחר כשנעשה יורד מנכסיו, ועם כל זה היה מכבד אותו כל כך ועוד יותר, יודע שגם מתחילה ידע שהכיבוד היה מפני שהוא צדיק...

הרה"ק רבי מרדכי'לע מנדבורנא זי"ע היה אומר: "בעיר פעסט יכולים ליקח רפואות הנפש ורפואת הגוף" - וכוונתו היה לומר רפואות הנפש אצל רבי ישראל חיים ורפואות הגוף בבתי המרחץ שהיו שם.

רבי ישראל חיים העברי השאיר אחריו זרע ברך ה' לתפארת כל בית ישראל, והידועים שבהם הם נכדיו הצדיקים, הרה"ק רבי אהרן ראטה זצ"ל בעל שומר אמונים ושלחן הטהור (חתן חתנו הרה"צ רבי יצחק כ"ץ זצ"ל, רב בבית מדרשו בבודאפעסט), הרה"ק רבי יחזקאל שרגא מערץ זצ"ל ואביו הרה"צ רבי יואל זוסמאן מערץ זצ"ל (חתן חתנו הצדיק רבי יעקב פראנקפורטער זצ"ל מקאשוי).

מהמון חידושיו נדפס ספרו על התורה "פרי עץ אבות" - אשר כשמו כן הוא, דברים כבושים כאב לבניו, דברי מוסר וחסידות משולבות עם פסוקי תנ"ך ומאמרי חז"ל. כן חיבר את "ספר התקנות" והוא צוואה לבניו ולדורותיו אחריו, בו כותב ומפרט קפ"ג תקנות נחוצות בעניני חיזוק הדת, הנהגות ודרכי עבודת השי"ת, משולבים עם דברי תורה, מוסר וחסידות, והיה מבקש מבניו שיתנו לו תקיעת כף שיקיימו אותם.

באמת אמרו שחלק גדול מהתקנות הם גבוהים מבינת אנוש, ומיועדים רק לרמי המעלה בתורה ועבודה. ועובדא ידענא, אשר סיפר חתן חתנו הרה"ק רבי אהרן ראטה זי"ע, שכאשר הביא המחבר את חיבורו זה לפני הרה"ק בעל ייטב לב מסיגוט זי"ע, אמר לו הרה"ק הייט"ל: שלדעתו ספר זה אינו לפי ערך הדור, כי גבהו דרכיו מדרכיהם...

אוועטאר
יציב פתגם
שר חמשת אלפים
תגובות: 5727
זיך איינגעשריבען אום: דינסטאג יוני 25, 2013 3:17 pm

תגובהדורך יציב פתגם » דינסטאג אוקטובער 21, 2014 9:45 am

אחד מתקנותיו הובא בספה"ק טהרת הקודש (לחתן חתנו הרה"ק רבי אהרן ראטה זי"ע, דף תנד ע"ב), וזל"ק:

"... ויש הרבה יראי שמים שנוהגים שלא לעשות כיסים בבתי רגלים [-מכנסיים] וכו', וכך מובא בצוואת חמי זקיני הרה"צ ר' ישראל חיים ז"ל על יוצאי חלציו".

אוועטאר
יציב פתגם
שר חמשת אלפים
תגובות: 5727
זיך איינגעשריבען אום: דינסטאג יוני 25, 2013 3:17 pm

טעם לכינוי משפחתו "העברי"

תגובהדורך יציב פתגם » דינסטאג אוקטובער 21, 2014 12:04 pm

טעם לכינוי "העברי" שאימץ הרה"ק רבי ישראל חיים ברוין זי"ע כשם משפחתו, ראה ב'ספר התקנות' (אות סג) וזל"ק:

"... ויהיה כבוד שמים ית"ש וית' מתרבה ומתאהב ומתגדל ומתפרסם על ידינו לשנות את שם הכינוי של המשפחה הנקרא בלע"ז כמו ברוי"ן וכו', תחת שמות הללו שם העברי, ע"ד שכתב הרמב"ן ז"ל (בפר' וישב) וז"ל הזהב: וטעם מארץ העברים מארץ חברון אשר גרו שם אברהם יצחק ויעקב, כי אברהם שהיה ראש היחס הנקרא אברם העברי כי היה מעבר הנהר, וגדול שמו בהעכו"ם, כי נתקיים בו ואגדלה שמך, וע"כ נקראו כל זרעו העברים, והם עצמם יחזיקו את שמם כן שלא יתערבו בעמי הארצות הכנענים, והוחזק השם הזה בכל זרע ישראל לעולם. וזה טעם הביא לנו איש עברי, כי יוסף אמר להם עברי אנכי ולא רצה שיחזיקהו ככנעני, והנה ארץ מגוריהם קראה ארץ העברים, כלומר, הארץ אשר העברים שם, או שנקרא שמה כן, כי הם גדולי הארץ ואציליה כמו שנאמר נשיא אלקים אתה בתוכינו, וכתיב אל תגעו במשיחי...".

וכן הכפיל עוה"פ את דבריו אלה ביתר שאת (באות קכ): "... ואדרבה נחלץ חושים ונצא לקראתם כנגדם ולקרות שמינו בשם היחס מאדם הגדול בענקים נשיא אלקים אברהם העברי, וליחס את שמינו ביחוד הרמה ונשיאה בשם העברי עד ביאת משיח גו"צ שיבא בבאס"ו לטובה... ואולי אפשר להסמיך בס"ד לפע"ד ע"ד שאמר יונה הנביא כמ"ש (יונה א, ט) 'ויאמר אליהם עברי אנכי', היינו שאמר להם ידוע יהיה לכם שעברי אנכי, וממילא 'ואת ה' אלקי השמים אני ירא', ע"ד שארז"ל בברכות מנ"ל דשמא גרים לטובה...".

אוועטאר
יציב פתגם
שר חמשת אלפים
תגובות: 5727
זיך איינגעשריבען אום: דינסטאג יוני 25, 2013 3:17 pm

תגובהדורך יציב פתגם » דינסטאג אוקטובער 21, 2014 12:08 pm

מצבת בנו הרה"ח מוה"ר אברהם משה ברוין-העברי ז"ל בביה"ח החדש באוהעל - משני הצדדים
צוגעלייגטע
457.jpg
441.jpg
לעצט פאראכטן דורך יציב פתגם אום דינסטאג אוקטובער 21, 2014 12:10 pm, מאל פאראכטן געווארן 1 סך הכל.

אוועטאר
יציב פתגם
שר חמשת אלפים
תגובות: 5727
זיך איינגעשריבען אום: דינסטאג יוני 25, 2013 3:17 pm

תגובהדורך יציב פתגם » דינסטאג אוקטובער 21, 2014 12:10 pm

מצבת בנו הרה"ח מוה"ר צבי הערש ברוין-העברי ז"ל בביה"ח בעיר סאטמאר
צוגעלייגטע
IMG_4862.JPG

אוועטאר
יציב פתגם
שר חמשת אלפים
תגובות: 5727
זיך איינגעשריבען אום: דינסטאג יוני 25, 2013 3:17 pm

תגובהדורך יציב פתגם » דינסטאג אוקטובער 21, 2014 12:39 pm

מספר חכמי הונגריה והספרות התורנית בה (עמ' 425)
צוגעלייגטע
New Picture (1).jpg

אנכי
שר מאה
תגובות: 150
זיך איינגעשריבען אום: מיטוואך אוגוסט 27, 2014 8:46 am
לאקאציע: בתוך עמי אנכ"י יושבת

תגובהדורך אנכי » דינסטאג אוקטובער 21, 2014 1:43 pm

בניו ובנותיו:
1) הר"ר יודא לייב ברוין ז"ל
2) הר"ר יצחק דוד ברוין ז"ל
3) הר"ר אברהם משה ברוין ז"ל
4) הר"ר צבי הירש ברוין ז"ל
5) מרת פרומט רחל, אשת הג"ר יוסף גרינבוים זצ"ל מק"ק נאנאש מח"ס הכרמל
6) מרת דינה, אשת הרה"צ רבי יצחק כ"ץ זצ"ל, רב בא"י שטיבל בבודאפעסט
7) מרת חיה שרה, אשת הרה"צ רבי יעקב פראנקפורטער זצ"ל מקאשוי
8) מרת אסתר שיינדל, אשת הר"ר שמואל יודא ראטה ז"ל
9) מרת פראדל (או פרידא), אשת הר"ר אברהם יצחק גרינבערגער ז"ל (מק"ק מאד ???).
אנא נפשי כתבית יהבית

אוועטאר
רימנובער אייניקעל
שר האלפיים
תגובות: 2487
זיך איינגעשריבען אום: מוצ"ש אוגוסט 10, 2013 10:07 pm

בן אחר בן?

תגובהדורך רימנובער אייניקעל » דינסטאג אוקטובער 21, 2014 1:46 pm

איז נאך היינט צו טאג דא א'ברוין בן אחר בן פון אים? און אויב יא מי זה ואיזה הוא?.

אנכי
שר מאה
תגובות: 150
זיך איינגעשריבען אום: מיטוואך אוגוסט 27, 2014 8:46 am
לאקאציע: בתוך עמי אנכ"י יושבת

תגובהדורך אנכי » דינסטאג אוקטובער 21, 2014 1:54 pm

רימנובער אייניקעל האט געשריבן:איז נאך היינט צו טאג דא א'ברוין בן אחר בן פון אים? און אויב יא מי זה ואיזה הוא?.

יש הרבה, כגון: האחים ר' יצחק דוד והרה"ג ר' יעקב יודא ברוין מקרית יואל, בני ר' ישראל חיים ברוין, בן ר' אלי' ברוין, בן ר' אברהם משה ברוין, בן ר' ישראל חיים העברי.
אנא נפשי כתבית יהבית

אוועטאר
רימנובער אייניקעל
שר האלפיים
תגובות: 2487
זיך איינגעשריבען אום: מוצ"ש אוגוסט 10, 2013 10:07 pm

תגובהדורך רימנובער אייניקעל » דינסטאג אוקטובער 21, 2014 1:58 pm

אנכי האט געשריבן:
רימנובער אייניקעל האט געשריבן:איז נאך היינט צו טאג דא א'ברוין בן אחר בן פון אים? און אויב יא מי זה ואיזה הוא?.

יש הרבה, כגון: האחים ר' יצחק דוד והרה"ג ר' יעקב יודא ברוין מקרית יואל, בני ר' ישראל חיים ברוין, בן ר' אלי' ברוין, בן ר' אברהם משה ברוין, בן ר' ישראל חיים העברי.

די בדחן ר'יקיר ברוין למשל, איז אויך א'אייניקל?

אנכי
שר מאה
תגובות: 150
זיך איינגעשריבען אום: מיטוואך אוגוסט 27, 2014 8:46 am
לאקאציע: בתוך עמי אנכ"י יושבת

תגובהדורך אנכי » דינסטאג אוקטובער 21, 2014 2:06 pm

רימנובער אייניקעל האט געשריבן:די בדחן ר'יקיר ברוין למשל, איז אויך א'אייניקל?

אין לי ידיעה
אנא נפשי כתבית יהבית

אוועטאר
רימנובער אייניקעל
שר האלפיים
תגובות: 2487
זיך איינגעשריבען אום: מוצ"ש אוגוסט 10, 2013 10:07 pm

תגובהדורך רימנובער אייניקעל » דינסטאג אוקטובער 21, 2014 2:31 pm

אנכי האט געשריבן:
רימנובער אייניקעל האט געשריבן:די בדחן ר'יקיר ברוין למשל, איז אויך א'אייניקל?

אין לי ידיעה

יעצט מברר געווען , ער האט נישט קיין שייכות .

יאנקעלע קליגער
שר האלפיים
תגובות: 2823
זיך איינגעשריבען אום: דינסטאג אפריל 30, 2013 5:18 pm

תגובהדורך יאנקעלע קליגער » דינסטאג אוקטובער 21, 2014 2:31 pm

ר' אברהם משה ברוין פון קרית יואל איז א אייניקעל פון אים
העי! דו, זיי נישט אזוי פארזעצט,
עפעס א לחלוחיות גוטסקייט איז אראפגערונען צו דיר אויך, אז דו וועסט עס איינזען וועסטו אנהייבן שפירן אז אך טוב וחסד ירדפוני.

אוועטאר
שוועמל
שר עשרת אלפים
תגובות: 14186
זיך איינגעשריבען אום: מיטוואך יולי 19, 2006 8:40 pm
לאקאציע: גידולו בכל מקום

תגובהדורך שוועמל » דינסטאג אוקטובער 21, 2014 2:40 pm

אנכי האט געשריבן:בניו ובנותיו:
1) הר"ר יודא לייב ברוין ז"ל
2) הר"ר יצחק דוד ברוין ז"ל
3) הר"ר אברהם משה ברוין ז"ל
4) הר"ר צבי הירש ברוין ז"ל
5) מרת פרומט רחל, אשת הג"ר יוסף גרינבוים זצ"ל מק"ק נאנאש מח"ס הכרמל
6) מרת דינה, אשת הרה"צ רבי יצחק כ"ץ זצ"ל, רב בא"י שטיבל בבודאפעסט
7) מרת חיה שרה, אשת הרה"צ רבי יעקב פראנקפורטער זצ"ל מקאשוי
8) מרת אסתר שיינדל, אשת הר"ר שמואל יודא ראטה ז"ל
9) מרת פראדל (או פרידא), אשת הר"ר אברהם יצחק גרינבערגער ז"ל (מק"ק מאד ???).

דער רבי יוסף נאנאשער איז אויך געווען א איש פלא מאד.
שוש אשיש בה', תגל נפשי באלקי! (ישעיה סא)

אוועטאר
רימנובער אייניקעל
שר האלפיים
תגובות: 2487
זיך איינגעשריבען אום: מוצ"ש אוגוסט 10, 2013 10:07 pm

תגובהדורך רימנובער אייניקעל » דינסטאג אוקטובער 21, 2014 2:44 pm

אדרבה דערציילט אונז ביטע פון אים.

אוועטאר
שוועמל
שר עשרת אלפים
תגובות: 14186
זיך איינגעשריבען אום: מיטוואך יולי 19, 2006 8:40 pm
לאקאציע: גידולו בכל מקום

תגובהדורך שוועמל » דינסטאג אוקטובער 21, 2014 2:52 pm

כווייס נישט קיין סך אמאל געהערט פון אים אמאל.
דוכט זיך די גרינבוים'ס פון די היטן זענען זיינע אייניקלעך.
שוש אשיש בה', תגל נפשי באלקי! (ישעיה סא)

אוועטאר
יציב פתגם
שר חמשת אלפים
תגובות: 5727
זיך איינגעשריבען אום: דינסטאג יוני 25, 2013 3:17 pm

תגובהדורך יציב פתגם » דינסטאג אוקטובער 21, 2014 3:23 pm

מתוך ספר "שמחים לשמרו" מאת הרב משה מאנדל רב דקהל בית מרדכי פלעטבוש
צוגעלייגטע
33.jpg
34.jpg

אנכי
שר מאה
תגובות: 150
זיך איינגעשריבען אום: מיטוואך אוגוסט 27, 2014 8:46 am
לאקאציע: בתוך עמי אנכ"י יושבת

תגובהדורך אנכי » דינסטאג אוקטובער 21, 2014 3:37 pm

רשימה זו הוא רק רשימה חלקית, והרבה יותר ממה שכתוב כאן מונח לפניכם, ומי שיכול להוסיף תבוא עליו ברכה


בניו וחתניו של ר' אברהם משה ברוין:
הר"ר אלי' ברוין ז"ל (בנו: ר' ישראל חיים ברוין ז"ל, אביו של ר' יצחק דוד והרה"ג ר' יעקב יודא שליט"א)
הר"ר טובי' ברוין ז"ל (בניו: ר' אברהם משה ברוין נ"י, חתנו ר' דוד מאיר גאלדשטיין נ"י, ר' יושע וואלף גרינפעלד נ"י, ר' סיני ראטה נ"י)


בניו וחתניו של ר' צבי הירש ברוין:
הר"ר יצחק אייזיק ברוין ז"ל (בניו: ר' חנני' יו"ט ליפא ברוין ממאנטריאל (אביו של ר' נטע שלמה ברוין), אסתר מלכה, זיסל, ישראל חיים, שמואל, נח, שרה)
הר"ר משה ברוין ז"ל (חתן הרה"ג ר' שלום הלוי קליין)
הר"ר אלטר אהרן טייטלבוים הי"ד (בניו: ר' יוקל מלאפאש-ריגא פארק ז"ל (אביו של ר' משה אהרן ט"ב מלאפאש קרית יואל), חתנו ר' מרדכי פריעדמאן)


בניו וחתניו של רבי יעקב פראנקפורטער:
הר"ר יהושע פראנקפורטער ז"ל (אביו של ר' אלימלך ז"ל)
הר"ר יצחק יהודה פראנקפורטער ז"ל (חותנו של ר' אלימלך בן אחיו ר' יהושע)
מרת גיטל רבקה, אשת הרה"צ ר' יואל זוסמאן מערץ זצ"ל (בנו היה הרה"ק רבי יחזקאל מערץ זי"ע)
מרת לאה אדל, אשת הרה"צ ר' משה גרינצווייג זצ"ל הי"ד אב"ד ליפשא (בנו ר' שלום גרינצווייג הי"ד, בתו מרת פרידא אשת הרה"ג רבי אפרים אשרי ז"ל רב דביהמ"ד הגדול באיסט-סייד, בתו מרת פערל אשת הר"ר משה יודא ליב שפירא, בתו מרת חנה ברכה מלכה אשת אדמו"ר ר' משה פרישערמאן מטאמאשוב).


בניו וחתניו של רבי יצחק כ"ץ:
הר"ר יחזקי' שרגא פייבל כ"ץ ז"ל הי"ד (בנו היה ר' הערשל כ"ץ ע"ה)
הרה"ק רבי אהרן ראטה זי"ע מייסד חבריא קדישא שומרי אמונים (בנו ר' אברהם חיים משומרי אמונים זצ"ל, חתנו הרה"ק ר' אברהם יצחק קאהן מתולדות אהרן זי"ע)


בניו של ר' יוסף גרינבוים:
בנו הר"ר ישראל מרדכי גרינבוים מעיר רחובות (בנו ר' נפתלי הוציא לאור סידור אוצר המטמונים וספר אוצר הפרפראות)
בתו מרת גאלדא, אשת הר"ר מרדכי לאוב ז"ל (בניו: ר' חיים לאוב, ר' יודא לייב לאוב, ר' נתן נטע לאוב [בנו היה ר' הערשל לאוב אביו של ר' אהרן יחזקאל, ר' יודא לייב, ר' ישראל מרדכי, ר' נטע, ר' יוסף חיים, וחותנו של ר' אברהם דוד גליק ז"ל ויבלחט"א ר' טובי' לערנער, ר' שמעי' דוד פאללאק, ר' נחום ביניק, ר' שלום הלל הירש]).
בתו מרת חי' פערל, אשת הר"ר זלמן לייב וואלדמאן ז"ל (אביו של ר' חיים וואלדמאן, ר' ברוך וואלדמאן, ר' מרדכי וואלדמאן (אביו של ר' יעקב לייב וואלדמאן מבארא פארק)


בניו של ר' אברהם יצחק גרינבערגער:
לא ברור לי אם אכן המה בני של ר' אותו אברהם יצחק או אולי היה גם איש אחר בשם זה
ר' שמואל משה ע"ה (עיין וילקט יוסף ח"ד סוף סי' קע"ג)
הילד חיים יושע ע"ה (נפטר ט' כסליו תרס"ו - עיין בסו"ס בית שערים על או"ח)
אנא נפשי כתבית יהבית

אוועטאר
יציב פתגם
שר חמשת אלפים
תגובות: 5727
זיך איינגעשריבען אום: דינסטאג יוני 25, 2013 3:17 pm

ביהמ"ד ארץ ישראל שטיבל

תגובהדורך יציב פתגם » דינסטאג אוקטובער 21, 2014 3:49 pm

צווישן די פילע שוהלן און בתי מדרשים וועלכע האבן עקזיסטירט אין די הויפט-שטאט בודאפעסט, האט זיך ספעציעל ארויסגעשיינט דאס קליין בית מדרש'ל וואס מ'האט גערופן "די ארץ ישראל שטיבל", און די פרומסטע אידן פון בודאפעסט פלעגן דארטן דאווענען.

די ביהמ"ד האט געהאט זייער שטרענגע תקנות, אויף וועלכע עס האבן גע'חתמ'עט ארום זעכציג אידן מיט די פולע הסכמה פון דריי גרויסע אונגארישע רבנים, הגאוה"ק רבי ישעי' זילבערשטיין מווייטצען בעל מעשי למלך, רבי שאול בראך מקאשוי, און רבי מרדכי ליב ווינקלער ממאד בעל לבושי מרדכי, זכר צדיקים לברכה.
צוגעלייגטע
000.jpg
001.jpeg

אוועטאר
יציב פתגם
שר חמשת אלפים
תגובות: 5727
זיך איינגעשריבען אום: דינסטאג יוני 25, 2013 3:17 pm

תגובהדורך יציב פתגם » דינסטאג אוקטובער 21, 2014 3:51 pm

ווייסט אפשר איינער אויף וועלכע גאס דאס ביהמ"ד "ארץ ישראל שטיבל" איז געשטאנען, צי עס שטייט נאך היינט?

תרנגול
שר שלשת אלפים
תגובות: 3223
זיך איינגעשריבען אום: מיטוואך נובעמבער 04, 2009 11:33 am

תגובהדורך תרנגול » דינסטאג אוקטובער 21, 2014 7:07 pm

איז ר' שלום עוזר ברוין ז"ל, דער שווער פונעם סערעט וויזניצער רבי שליט"א, געווען אן אייניקל פון ר' ישראל חיים?
הנותן לשכוי בינה...


צוריק צו “על הצדיקים ועל החסידים”

ווער איז אונליין

באנוצערס וואס דרייען זיך דא: משהלע, שנלר און 11 געסט